2013. október 24., csütörtök

Irodalmi intermezzó

Hogy addig se unatkozzatok, amíg bejelentkezem Floridából (péntek reggel indulunk az egyhetes konferenciára, Sarasotába), szerkesztettem egy rövid megemlékezést Márai Sándorról, akinek regényét, a San Gennaro vérét, nemrég fejeztem be. Ajánlom figyelmetekbe, ha szerettek olvasni, vagy szeretitek Márait.

Márai Grosschmid Sándor Károly Henrik 1900.április 11-én látta meg a napvilágot Kassán. Zárójelben jegyzem meg, hogy öt évvel később ugyanezen a napon, pár száz kilométerrel arrébb, Budapesten egy kis ferencvárosi lakásban született meg József Attila. Ezt a napot ma a Költészet Napjaként ünnepeljük. De kanyarodjunk csak vissza Kassára. Nem untatnálak titeket a részletes önéletrajzzal, akit bővebben érdekel, Wikipedia, mint mindig.

Amiért róla szeretnék kicsit írni nektek, az az, hogy különös érzés volt itt, Amerikában olvasni pont ezt a regényét, amely az emigrációról, a hontalanságról, a kirekesztettségről szól. Rejtett önvallomás, hogy miért is kellett elhagynia hazáját, miért vonult önkéntes száműzetésbe. Sokfelé bolyongott Európában, élt többek között Svájcban, Londonban, Olaszországban is. Londoni tartózkodása ihlette a Napnyugati őrjárat című regényét.

(Részletek a Wikipediáról)
1952-ben családjával New Yorkba költözik. Elszakadt a nyelvtől, kultúrától, nem érezte jól magát Amerikában. Ezt írta erről naplójában: „Tizedik éve élek itt és nem vagyok egészséges; az epém, a gyomrom lázadozik; a napot üresnek érzem, dolgozni nem tudok – én, aki minden élethelyzetben tudtam dolgozni eddig, az ostrom idejében is! Mi az, amit nem bírok Amerikában? Nincs más válasz, csak ez: a lélektelenség. „Új hazát nem lehet keresni. Csak pénzt lehet keresni, s a pénz birtokában tartózkodási helyet”.

1967-ben még visszatér Európába, Olaszországban telepszenek le. 1980-ban azonban feleségével visszaköltöznek az Egyesült Államokba, és Kaliforniában,San Diegoban lelnek otthonra. Sorozatos családi tragédiák érik, kiderül,hogy rákos beteg, mély depresszióba süllyed, alig fogad látogatókat. 1989. február 21-én egy pisztolylövéssel vet véget életének, hamvait a Csendes-óceánba szórják.


Álljon itt egy számomra megható részlet a regényből:

„…Többször künn voltunk a kikötőben, láttuk ezeket az embereket,és egy napon feleszméltünk, hogy mi is ilyen emberek vagyunk…és még nagyon sokan, mindenfelé Európában, millióan és millióan…Elsápadtak, mert elhagytak valamit, ahol mindenük és néha mindenkijük elpusztult…És legtöbbjük nem ismerte az európai irodalmat, nem látta a nagy képtárakat, a csodálatos európai templomokat, legtöbbje nem látott semmit abból, ami szép Európában…És mégis elsápadtak. Úgy látszik, nem lehet büntetlenül Európában születni…És ez az Európa hiába alakult át az elmúlt évtizedekben csataterekké és koncentrációs táborokká, hiába volt a vasfüggöny is,hiába volt az, hogy mindenütt új és új titkosrendőrségek alakultak Európában, tegnap a Gestapo, ma a Gépéu, holnapután az Isten tudja, mi lesz a neve…Ez a sok förtelem, s aztán a gyanakvás, a kis államok és a nagy államok közönyössége, a hivatalos esztelenségek, mindez nem változtat azon, hogy litván favágók vagy magyar napszámosok sápadtan nézzenek körül Nápolyban egy hajófedélzeten, amikor el kell menniök innen, ahol mindent elvettek tőlük…Úgy látszik, aki itt született, az mégis kapott valamit. Ő azt mondta, nagyon nehéz megmondani, mit is jelent még igazában, ha az ember ma arra gondol, hogy európai, Európában született? …Sokan hazudtak, önmaguknak is. Ő azt mondta, európainak lenni annyi, mint cinkosnak lenni. De nem mondta meg,miben cinkos, aki európai?...Úgy is halt meg később, hogy nem mondta meg.”



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése